2 Mart 2018

18 Yaşından Küçükler Saç Ektirebilir mi? Bu Yasal mı?

Saç dökülmesi, her ne kadar genellikle ileriki yaşlarda başlıyor olsa da bazen küçük yaşlarda da çeşitli sebeplerle saç dökülmesi yaşanabiliyor. Küçük yaşlarda oluşmuş saçsızlık problemleri kalıcı ise saç ekimi tedavisi uygulanabiliyor. Elbette burada bahsedilen saç dökülmesi normal saç dökülmesinden ibaret değildir. Herhangi bir yaralanma, kaza, yanık veya hastalık nedeniyle insanlar saçlarının bir bölümünü kaybedebilir. 18 yaş altı insanlarda var olan dökülme problemleri de genellikle, saydığımız bu etmenlerden kaynaklanmaktadır.

18 Yaşını Tamamlamadan Önce Saç Ekimi Yaptırılabilir mi?

Küçük yaşlarda saç ekimi konusu ile ilgili saç ekim doktorlarının üzerinde durduğu genel kanı şu şekilde: ''18 yaşını tamamlamamış hastalara saç ekimi pek önerilmez; ancak herhangi bir sebepten ötürü saçlarını kaybetmiş 18 yaşından küçük hastalara, ailenin izni ve refakatı ile saç ekimi yapılabilir. Normal ekimlerde ise hastanın 18 veya daha üstü yaşta olması tavsiye edilir.''

Görüldüğü gibi anne, baba veya 18 yaş altındaki hastanın velayetinde bulunduğu kişiler sözlü ve yazılı onay verdiği ve hastaya refakat ettiği takdirde 18 yaşınını tamamlamamış hastalara da saç ekimi yapılabiliyor.

Küçük Yaşta Saç Ektirmenin Sakıncaları Var mı?

Saç ekimi, bilindiği gibi kolay bir operasyon değildir. Televizyon programlarında, web sitelerinde veya diğer video mecralarında saç ekiminin ağrısız ve acısız bir ameliyat olduğu lanse edilse de durum öyle değildir. Özellikle de saç ekiminden önce yapılan lokal anestezi, hastaya gerçekten de çok acılı ve ağrılı anlar yaşatır. Öyle ki yetişkin insanların bile zor dayandığı, yapılan iğneler neticesinde acıdan bağırdığı bir ameliyattan bahsediyoruz. 18 yaş altı hastaların bu denli bir acı yaşaması, onların çeşitli psikolojik sorunlar veya korkular yaşamasına sebep olabilir.

Bir diğer husus da saç dökülmesinin devam edeceği hususudur. Nadiren de olsa henüz lise çağındaki gençlerde önlerde açılmalar olabilir. Bunu takıntı haline getirip kompleks edinen gençler ille de saç ekiminde diretebilir. Bu durumda anne ve babaların bilmesi gereken şey şudur:

Saç ekimi muhtemelen daha uzun yıllar devam edecektir. Erken yaşta saç ekimi yapıldıktan sonra, saç dökülmesi devam edeceğinden, ekilen saçlar ile eski saçlar arasında boşluk yani kel alan oluşacaktır. Bu durum da kötü bir görüntüye sahip olacaktır.

Oysa birkaç yıl daha beklenip, dökülecek saçlar döküldükten sonra saç ekimi yaptırmak daha mantıklı olacaktır; zira yeni saçsız alanların oluşması daha uzun vadede gerçekleşecektir.

Saç Ekiminde Yaş Sınırı Var mıdır?

Dediğimiz gibi saç ekiminde yaş sınırı kesin çizgilerle belirlenmemiştir. Tavsiyeler genellikle 20-60 yaşları arasıdır. Ancak bu bir kural değildir. Çocuklarda da saç ekimi yapıldığı görülmektedir. Aynı şekilde üst yaş sınırında da istisnalar bulunmaktadır. Örneğin ünlü müzisyen Cahit Berkay 71 yaşında saç ekimi yaptırmıştır. Tekrar belirtmekte yarar var: 18 yaşından küçük olanlar yani 15, 16, 17 yaşında olanlar saç ekimi yaptırabilir; bunun için gereken şart ise anne babanın yazılı izni ve rafakat etmesidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder