1 Mart 2018

Askere Gitmeden Önce Saç Ektirmek Mantıklı Olur mu?

Saçsızlık problemi yaşayan hastaların çoğu, saç ekimi öncesi iyileşme süreci ile ilgili çekinceleri vardır; zira ekim yaptırdıktan sonra kafada oluşacak yara kabukları, kızarıklıklar ve benzeri nedenler, tanıdıklar içinde barınmayı zor kılmaktadır. durum böyle olunca da bazı hastalar, askere gitmeden hemen önce saç ektirip o süreci aileden ve tanıdıklardan uzak bir şekilde tamamlamak isterler.

Ancak maalesef, bu düşünce içerisinde olanların bilmediği bir husus var: İşte, bu yazıda da bu husustan bahsedeceğiz.

Askerlikten Önce Saç Ektirmek Mantıklı mı?

Maalesef hayır, askerlik öncesi saç ekimi yaptırmak hiç de mantıklı değil. Böyle bir girişimde bulunacak olursanız türlü zorluk ve sıkıntılarla karşılaşacak ve belki de saç ekiminizden beklediğiniz sonucu alamayacaksınız. Peki neden askerlikten hemen önce saç ekimi yapılmamalı?

Askere Gitmeden Önce Saç Ektirmenin Sakıncaları Nelerdir?

Saç ekimi yapıldıktan sonra hastaları uzun ve ağır bir süreç beklemektedir. Bilindiği gibi özellikle ilk 2-3 hafta hatta bazen daha uzun süre ekim bölgesi kabuklanmakta, yaralar daha yeni yeni iyileşmeye başlanmaktadır. Bu süreçte saçlar çok iyi korunmalı, iyi yıkanmalı ve yeterince havalandırılmalıdır. Askerlikte kep yani şapka takma zorunluluğunu dikkate aldığımızda maalesef tüm bunları gerçekleştirmek neredeyse imkansızdır. Öyle ki bazen sadece kep değil, çelik başlık takmak zorunda kalacaksınız. Bu da ekilen saçlarınızın zarar görmesine sebep olacaktır.

Bir diğer sebep saçları yıkamadır. Askerlik, baba evimiz gibi değildir. Kendi evimizde istediğimiz gibi yıkanabilir, temizlik ihtiyaçlarımızı giderebiliriz. Askerlikte ise sıcak suyun aktığı zamanlar belli ve sınırlıdır. Gün boyu şapka altında havasız kalmış, terlemiş, kirlenmiş saçlarınızı yıkamazsanız, ektirdiğiniz saçlardan da çok umutlu olmamalısınız.

Askerlikte yetersiz ve sağlıksız beslenme de diğer önemli bir husustur. Sağlıklı saçlar için sağlıklı beslenme önemlidir. Ancak maalesef askerde bu imkanınız da pek olmayacaktır.

Ne Zaman Saç Ekimi Yapılmalı?

Saç ektirmek için en mantıklı zaman, sadece evde zaman geçirebileceğiniz bir tatil dönemidir. Saç ekiminden sonra gerek toplumsal baskı gerekse de saç sağlığınız için evde zaman harcarsanız sizin için daha rahat olacaktır. Örneğin öğretmenler yaz tatilinin başında, memurlar yıllık izinlerinde saç ektirmelidir. Böylece saç ektirdiğinizin belli en belli olduğu dönemde kimsenin iğrenç şakalarına da maruz kalmamış olursunuz. Konu ile ilgili sormak istediklerinizi çekinmeden sorabilirsiniz.

1 yorum:

  1. bedelli askerlik için 1 nisanda askerlik yapacağım gitmeden saç ektireyim diyorum yaza kalmamak için sizce ne gibi yol izlemeliyim

    YanıtlaSil