28 Şubat 2018

DHİ Saç Ekimi Nedir Nasıl Yapılır? Hakkında Her Şey

Eminim saç ektirmeyi düşündüğünüzden beri yoğun bir araştırmaya girdiniz ve bu araştırma neticesinde kafanızda DHİ saç ekim yöntemi ile ilgili hadsiz soru oluştu. Bu yazımızda dhi saç ekim tekniği nedir, avantajları, dezavantajları nelerdir, nasıl yapılır gibi tüm sorularınıza yanıt vermeye çalışacağız.


DHİ Nedir?

DHİ'nin açılımı ''Direct Hair İmplant''tır. Yani direkt saç ekimi... Aslında adı bile bize ipucu veriyor. Şu an dünya genelinde sıklıkla uygulanan bir teknik...


DHİ Saç Ekimi Nedir?

DHİ saç ekim yöntemi, enseden alınan saç köklerinin, çok uzun sür bekletilmeden, özel kalemlerin uçlarına yerleştirilerek saçsız bölgeye direkt ekildiği ekim tekniğidir.


DHİ Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Aslında bu tekniğin de FUE tekniğinden ayrılan pek önemli bir farkı yoktur. Bu teknikte ekim aşamaları aşağıda belirttiğimiz gibi devam etmektedir.

1- Her ekimde olduğu gibi saçlar 1 numara ile tıraş edilir.
2- Alın çizgisi belirlenir.
3- Donör bölgeye yani enseye lokal anestezi yapılır.
4- Donör bölgeden saç kökleri (greft) alınır ve hızlıca düzenlenir.
5- Saçsız bölgeye lokal anestezi (iğne ile uyuşturma ve deri altına ilaç enjekte etme) uygulanır.
6- Enseden alınan saç kökleri özel olarak hazırlanmış kalemlerin uçlarına tek tek yerleştirilir ve bu kalemler vasıtası ile saçsız bölgeye saç kökleri direkt ekilir.


DHİ ile FUE Arasındaki Fark Nedir?

Her iki yöntem de birbiri ile benzer özellikler gösterir; ancak farklı yönleri de elbette ki mevcuttur. Şimdi bu farklara göz atalım bakalım:

1- FUE yönteminde saçsız bölgelerde önceden delikler (kanallar) açılır, sonra da enseden zaten alınmış olan kökler bu deliklere yerleştirilir. DHİ saç ekim tekniğinde ise saçsız bölgede kesiler veya kanallar oluşturulmaz. enseden alınan saç kökleri kalem ucuna yerleştirilir ve deriye direk yerleştirilir.

2- DHİ tekniğinde kel bölgeye kanallar açılmadığı için cm2 başına ekilebilen saç kökü sayısı genellikle daha fazla olur.

3- DHİ'de kanallar, kesiler yapılmadığı için yaralanma ve kanama daha az olur. Dolayısıyla iyileşme süresi de çok daha kısadır.


DHİ Saç Ekimi Avantajları

Bu ekim tekniğinin iki önemli avantajı bulunmaktadır. Bunlar sıklık ve iyileşme süresidir. FUE tekniğinde delikler açıldığı için kanama çok olur. Kanama da saç ekim uzmanının işini zorlaştırır ve sık ekim yapmasına engel olur. DHİ'de kanama az olduğu için birim alana daha fazla greft ekilebilir.

Bir diğer avantajı ise iyileşme sürecinin çok daha kısa olmasıdır. Öyle ki çoğu hastada 1 hafta sonra yara ve yara kabukları tamamen temizlenmiş olur.


DHİ Saç Ekimi Dezavantajları

En büyük dezavantajı ameliyatın daha uzun sürmesidir. Özellikle 2500 greft ve üzeri ekimlerde ameliyatın 2 seans şeklinde yapılması gerekebilir. DHİ saç ekimi yapan saç ekim merkezleri genellikle günde 2000-2500 greft ekebilmektedir. Daha fazla grefte ihtiyaç duyan hastalarda bu işlem iki seans şeklinde yapılmaktadır.

Değerli ziyaretçiler, açıkçası bu iki saç ekim yönteminin birbirinden pek üstünlükleri yok. Şayet saç ekim uzmanı tarafından seçim size bırakılır; ancak fiyat farkı belirtilirse FUE saç tekniğini de seçebilirsiniz. Ancak iyileşme süreci bakımından pek zamanı olmayanlar, hemen iyileşmek isteyenler DHİ saç ekimini tercih ederse kendisi için daha iyi etmiş olacaktır.

Her iki teknikte de şok dökülme, saçların çıkma ve uzama süresi birbiri ile aynıdır. Bu konuda herhangi bir farklılık söz konusu değil.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder