27 Şubat 2018

Ekilen Saçlar Beyazlar mı, Yoksa siyah mı Kalır?

Kellik kadar olmasa da saç beyazlaması da her insan için büyük bir sorundur. Hele de vaktinden önce gelen saç beyazlaması, insanın canını yeterince sıkmaktadır. Bu problemin ortadan kaldırılması için türlü çözümler denense de maalesef istenen sonuç ne alternatif tıpta ne de modern tıpta elde edilememiştir.

Bu yazımızın ana konusu saç beyazlaması değil aslında. Saç ektirmeyi düşünen hastaların kafasına takılan bir soru: Ekilen saç beyazlar mı?


Saç Ekiminde Ekilen Saçlar Beyazlar mı?

Öncelikle saç ekiminin nasıl yapıldığı hakkında kısa bir açıklama yapmalıyız ki verdiğimiz cevap sizleri tatmin edebilsin. Biliyorsunuz, saç ekimi yine sizin kendi saçlarınızla yapılır. Yani kafanızdaki bir bölgede (ense bölgesi) yer alan saçlar kökleri ile beraber alınır ve kel bölgeye ekilir. Kel bölgeye ekilen saçlar hangi bölgeden gelirse gelsin, eski özellikleri ile beraber gelir. Dikkat ederseniz erkeklerde saçların ön kısmı dökülürken arka kısımlar dökülmez. Çünkü arkadaki saçların yapı itibarıyla dökülmeme özelliği vardır. Zaten ekim yapılırken köklerin enseden alınmasının sebebi de budur.

Ne dedik, ekilen saçlar kendi özelliğini korur dedik. Peki ensedeki saçlarımız normalde beyazlar mı? Evet beyazlar. O zaman ne olacak, enseden kel bölgeye gelen saç kökleri kendi özelliğini korumaya devam ettiği için beyazlamaya da devam edecek.

Kısacası, normal saçlarımız nasıl beyazlarsa, ekilen saçlar da normal bir döngüde, zamanı gelince beyazlayacaktır. Saç beyazlaması ile ilgili problemleriniz varsa, bu problemi başka yollarla çözmeniz gerekecektir.


Saçların Beyazlama Süreci

Saç beyazlamasının genetik kaynaklı olduğu söylenir. Yani babanızda, amcanızda, dayınızda veya başka akrabalarınızda erken beyazlama sorunu varsa, sizin saçlarınızın da erken beyazlaması muhtemeldir. Stres, hastalık gibi diğer başka etmenler de saç beyazlamasına sebep olan etmenlerdir. Saçlar boyanarak geçici bir çözüme kavuşulabilir. Zaten alternatif tıpta tavsiye edilen ceviz kabuğu kürleri, çeşitli kremler veya karışımların da kesin ve kalıcı sonuç vermediği ortada.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder