5 Mart 2018

Günümüz Teknolojisi ile Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

   Saç ekiminin nasıl yapıldığını öğrenmek, sanırım saç ektirmeyi düşünen bireylerin yapması gereken ilk şey. Merakınızı gidermek, sizi saç ekimine bir adım daha yaklaştırmak adına, saç ekiminin bütün aşamalarını ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Lütfen yazdıklarımızı dikkatle inceleyin; şayet anlamadığınız veya daha ayrıntılı bir şekilde öğrenmek istediğiniz bir aşama varsa, yorum bölümünden sorun. Sorularınızı büyük bir zevkle yanıtlayacağımızdan emin olabilirsiniz.

Saç Ekiminde 1. Aşama: İlk Görüşme ve Fiyatlandırma

Bu aşamada, size saç ekimini uygulayacak doktor veya saç ekim uzmanı ile görüşeceksiniz. Saçlarınız, doktor tarafından kontrol edilecek ve saçınız için kaç greft kullanılması gerektiği veya saç ekiminin kaç seans şeklinde gerçekleşeceği hakkında bilgilendirileceksiniz. Ayrıca saç ekiminin size kaç paraya mal olacağını, saç ekimi sonrasında nasıl bir görünüme kavuşacağınızı az çok öğrenebileceksiniz. İlk görüşme yüz yüze yapılabileceği gibi telefon veya benzeri iletişim araçları ile de yapılabilir. Bu durumda, doktorunuz saçlarınızın ayrıntılı fotoğraflarını isteyecektir.

Saç Ekiminde 2. Aşama: Saç Çizgisinin Belirlenmesi (Alın Çizgisi)

Doktorunuz, sizin de fikirlerinizi dikkate alarak, sizin için en uygun saç çizgisini belirleyecek. Doğal bir görünüm kazanılması açısından, saç çizgisinin iyi belirlenmesi son derece önemlidir. Özellikle 40 yaş sonrasındaki hastalarda alın çizgisinin biraz daha gerilerde olması, daha doğal neticeler yaratacaktır. Daha genç bireylerde ise saç çizgisi biraz daha önlere alınabilir. Ancak saç çizgisinin belirlenmesinde en önemli etkenlerden birisi saçsız bölgenin genişliği ve ensedeki saçların sıklığıdır. Saçsız bölgeniz geniş ve ensenizdeki saçlar da yeterince sık veya gür değilse, en doğal saç ekimi için saç çizgisinin arkaya doğru alınması gerekecektir. Doktorunuz buna karar verecek ve kalemle saç çizginizi çizecektir.
saç ekiminde alın çizgisi
Saç Ekimi Alın Çizgisinin Belirlenmesi


Saç Ekiminde 3. Aşama: Saç Tıraşı

Maalesef bu aşamada, sahip olduğunuz saçlar tamamen tıraş edilecek, hem de 1. numara ile... Bu, hem ensedeki saçların kolayca alınabilmesi hem de ekimin kolay bir şekilde yapılması için neredeyse şarttır. Bununla birlikte, tıraşsız da saç ekimi yapan saç ekim merkezleri bulunmaktadır.
saç ekimi öncesi saç tıraşı
Saç Ekimi Öncesi Tıraş


Saç Ekiminde 4. Aşama: Anestezi İşlemleri (Uyuşturma)

Saç ekimi, ne yazık ki hasta için pek de kolay olmamaktadır. Bu anestezi aşamasında ensenizin (arka taraftaki saç bölgesi) uyuşturulması için çok sayıda iğne kullanılacaktır. Bu iğnelerde, derinizin altına işlenmesi gereken ağır ilaçlar olduğundan, hastaya fazlası ile acı vermektedir. Ancak güzel bir görünüm için 15-20 dakika sürecek olan bu acı, katlanılamaz biçimde değildir. Yapılan iğnelerle enseniz uyuşacak ve artık o bölgeyi hissedemez hale geleceksiniz.
saç ekimi iğne
Saç Ekimi Lokal Anestezi


Saç Ekiminde 5. Aşama: Ensedeki Saç Köklerinin Alınması

Saç ekim doktorunuz veya hemşireler, mikromotor adı verilen özel bir cihazla, ensenizde bulunan saç köklerini tek tek alıp muhafaza edecekler. Bu işlem, greft sayısına göre 2-4 saat arasında sürebilmektedir. Saç kökleri alınırken herhangi bir acı hissetmezsiniz; zira kafa tamamen uyuşmuştur.
saç ektirme nasıl yapılır
Saç Ekiminde Ensedeki Saçların Alınması


Saç Ekiminde 6. Aşama: Saçsız Bölgede Lokal Anestezi

Enseden saç greftleri alındı, şimdi sıra ekime geldi. Bu sefer de, saçzsız yani kel olan bölgeleriniz uyuşturulacak. Yine 10-15 dakika kadar süren kötü bir süreç sizi bekliyor. Ancak sonra rahatlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Saç Ekiminde 7. Aşama: Saçların Ekilmesi

Saçsız bölgeniz uyuştuktan sonra ekim süreci başlar. Yine, mikromotor denilen cihazla saçsız bölgelerinizde kanallar (delikler) açılır ve ensenizden daha önce alınan saç kökleri bu kanallara özenle yerleştirilir. Bu süreç de greft sayısına göre 3-5 saat kadar sürmektedir.
saç ekimi yönü nasıl olmalı
Mikromotor ile Saç Ekimi


Saç Ekiminde 8. Aşama: Bandaj

Saç ekimi bittikten sonra, ensenizdeki kanamayı durdurmak için, o bölge bandajlanır. En az 1 gün süre ile saçlarınız bandajlı olarak kalır.
saç ekimi aşamaları
Saç Ekiminde Bandaj


Saç Ekiminde 9. Aşama: İlk Yıkama

Saç ekiminizin yapıldığının ertesi günü, tekrar saç ekim merkezinize giderek ilk yıkamayı yaptırmanız gerekir. Hassas bir yıkama olduğu için, bu işlemin doktor kontrolünde yapılması son derece önemlidir. Sonraki yıkamaları kendiniz yapabileceksiniz.
saç dikimi
Saç Ekimi İlk Yıkama


Saç Ekiminde 10. Aşama: Ekilen Saçların Çıkması

Bu aşama, uzun uzun ve farklı başlıklar altında anlatılacak bir aşama olduğu için burada ayrıntılarına girmeyeceğiz. Sonrasında, saç ekimi sonrası süreci farklı yazılarımızda ele alacağız. Bu süreç saç ekiminden başlayıp 1. yıl sonrasında sona ermektedir. Ancak genel anlamda 6. ayın sonunda artık saçların tamamen çıktığını söylemek mümkündür. İşte saç ekimi nasıl yapılır sorusunun aşama aşama cevapları...

Saç Ektirecek Olanlara Son Tavsiyelerimiz!

Değerli arkadaşlar, bu hususlara dikkat ederseniz, daha kolay ve sıkıntısız bir süreç yaşayabilirsiniz. Sizler için kısaca oluşturduğumuz liste şu şekildedir:

1. Saç ekimi günü, mutlaka düğmeli veya fermuarlı üst kıyafetleri tercih edin.
2. Saç ekimi sonrasında güneşten kesinlikle uzak durun; aksi takdirde size pahalıya mal olabilir. (Para anlamında değil!)
3. Gerekirse ekimden sonra şapka kullanın. (Doktorunuzun bilgisi dahilinde)
4. Saç ektirdiğiniz günün gecesinde, yapabilirseniz uyumayın veya sandalyede uyuyun.
5. Saçlarınızı sakın ola ki kaşımayın.
6. Otelde kalmanız gerekecekse, yanınızda mutlaka birkaç havlu vb. bulundurun; çünkü siz uykudayken, enseniz kanamaya devam edecek, otelin çarşaflarını, yastık kılıflarını kanlar içinde bırakabileceksiniz.
7. Sgr gibi alışkanlıklarınızı, en azından ilk birkaç gün için en aza indirmeye çalışın.

Saç ekimi nasıl yapılır, saç ekimi aşamaları nelerdir gibi sorularınızı anlaşılır bir şekilde açıklamaya çalıştık. Lütfen sizler de küçük de olsa bir yorum bırakmayı ihmal etmeyin. Ayrıca konu ile ilgili tüm sorularınızı bizlere sorabilirsiniz. Hepinize gür saçlı günler diliyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme