15 Ekim 2019

Saç Dökülmesine Önlem AlmaSon günlerde hepimizin şikayetleri arasında olan saç dökülmeleri çok yaygınlaştı. Peki saç dökülmeden önlem almak mümkün mü ?

Saçlarımız bizim en değerli parçamız. Gür ve dolgun olması, dikkat çekmesi hem kadın hem de erkekler için her zaman önemli olmuştur. Peki kadın erkek ayırt etmeden hepimizde görülen bu saç dökülmeleri neden oluyor merak ettiniz mi?Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Bir insanın günlük ortalama 50 – 100 tel saçı dökülmesi gerekmektedir. Ama bu sayıyı aşıyorsa durum kötüye gidiyor demektir. Yapılan araştırmalara göre saç dökülmelerine neden olan bir sürü etken var. Hepimizin ilk aklına gelen neden mevsimsel değişmeler ancak sadece bununla kalmıyor. stres, vitamin,protein eksiklikleri, fazla ısıya maruz bırakma yani kurutma makinesi ve düzleştiricileri fazlaca kullanma  , kilo kaybı ,hormonlardaki bozulmalar bu etkenlerden sadece bir kaçı. Tabi genetik olarak saç dökülmesini de unutmamamız gerekir. Sonuçta insanın geninde saç dökülmesi var ise buna yapılabilecek pek bir tedavi uygulanamaz.

Saç dökülmesine bitkisel çözüm

Saç dökülmeden önlem almak istiyorsanız şunu önerebiliriz; saçınızın dökülmesi ve başınızın açılması çok rahatsız ediyorsa saç ekimi yaptırabilirsiniz. Önceden zor ve zahmetli olan bu işlem günümüzde teknolojinin gelişimi ile oldukça fazla yol kat etmiş durumda. Tabi zevk meselesi ve insanın kendini nasıl beğendiği ile alakalı bu durum. Bazıları kel sever bazıları kıl yumağı :)


Saçlarımız daha fazla dökülmeden bu işe bir dur demeliyiz artık.. Doktorlar bu dökülmeleri önlemek için protein ağırlıklı besinleri, özellikle B grubu vitaminleri tüketmeyi, karbonhidrat ağırlıklı besinler tüketmemeyi, jöle gibi saça zarar veren maddeler kullanmamayı ve stresten uzak durmayı öneriyor.. Ayrıca hepimizin sık yaptığı hatalardan olan saçımızı her gün yıkamayı da bırakmamız gerekiyor. Çünkü saçlarımızın yağlanmaya ve dengesini korumaya ihtiyacı var. En azından 2 günde bir yıkamak bile işe yarayacaktır. Bunların yanında kan akış yönünde başımıza masaj yapmamız da bu konuda bize yardımcı olucaktır. Saç deyip geçmemek lazım bakın bir sürü nedeni varmış. Çözümleri deneyelim görelim hep birlikte..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder